Saturday, August 13, 2011

Back to black

Pogoda w te lato naprawdę nie dopisuje, cały czas pada. Siedząc i nudząc się w domu czułam jakby przyszła już jesień. Jednym z trendów na przyszły sezon jest czerń, wygrzebałam więc wszystkie ubrania z okresu gimnazjum, kiedy ubierałam się tylko na czarno. Zmęczyłam Tomka, żeby zrobił mi zdjęcia w tych ciuchach w mojej piwnicy. Wiedziałam, że będzie to klimatyczne miejsce bo wcześniej kręciliśmy tam teledysk. Warunki panujące na tej sesji były wręcz luksusowe w porównaniu z naszą ostatnią sesją na opuszczonych basenach (a raczej śmietniku).
Z początku upierałam się przy fioletowej szmince, ale Tomek uważał, że w połączeniu z moimi różowymi (paskudny sprany czerwony) włosami wygląda to kiepsko. Koniec końców  stanęło na czarnej szmince, a raczej eyelinerze na ustach. Nie jestem przekonana do czerni na ustach. Gdzieś czytałam, że MAC ma wypuścić czarną szminkę, a „czerń jest nową czerwienią”. Nie kupuję tego, dla mnie zawsze będzie się to kojarzyć z castleparty i kindergothami.
Zdjęcia wyszły świetnie, może są trochę ciemne (genialny pomysł fotografowania czarnych ciuchów w ciemnym pomieszczeniu :D) i nie za bardzo widać co mam na sobie, ale za to mam na nich długie nogi. :3

The weather sucks this summer, it’s raining all the time. While sitting bored in my apartment, I felt as if it was fall already. One of the trends for the following season is black, so I thought I’d take some of my old clothes (I dressed all black during pre-highschool) and moan Tomek to death so that he would take some pictures of me in my basement. I knew this place had a certain character to it since we’ve shot a music video there recently. Compared to our previous session at the abandoned pools (or should I call it a landfill? :P), the circumstances were luxurious.
I wanted to use a violet lipstick at first, but Tomek said that it doesn’t look good with my pink hair (it used to be red but it faded out) at all.  In the end, we’ve decided to use a black lipstick. Well, an eyeliner to be precise. I’m not that sure about black lipsticks. I think I’ve read somewhere that MAC is about to release a black lipstick and  that “black is the new  red”. I don’t buy that. For me, it will always be associated with castle party and kindergoths.
The photos turned out really great, they may be just a tad too dark (a brilliant idea to photograph black clothes in a dark place :D) and I’m not sure if you can actually see what I’m wearing, but hell, my legs look so long :3

0 comments:

Post a Comment